Dieta bezglutenowa - najpopularniejsze produkty bezglutenowe
Najczęściej zadawane pytania na temat glutenu
Czym jest gluten?
Gluten to trochę tajemnicza nazwa substancji spożywczej, wiele osób uważa go za szkodliwy składnik żywności, na jego temat możemy znaleźć wiele sprzecznych informacji. Co powinniśmy wiedzieć o glutenie? Gluten to mieszanka białek, głównie gluteniny i gliadyny. Występuje naturalnie w takich zbożach jak:
-
żyto,
-
pszenica,
-
jęczmień.
Gluten zawarty w zbożach wpływa na konsystencję żywności wykonanej z danego produktu. Można powiedzieć, że to właśnie gluten nadaje elastyczności i ciągliwości produktom zbożowym. Z powodu tej funkcji glutenu tak trudno jest znaleźć idealną mąkę bezglutenową, która spełni nasze oczekiwania kulinarne.
Warto pamiętać o tym, że zboża takie jak orkisz, płaskurka i samopsza są rodzajami pszenicy i zawierają gluten. Mit o tym, że orkisz jest zbożem bezglutenowym niestety funkcjonuje i ma się dobrze.
Orkisz jest pradawną odmianą pszenicy, mimo swojej mało zmodyfikowanej postaci na tle współczesnych zbóż, nie jest produktem dozwolonym na diecie bezglutenowej. Wiele osób powiela teorię, że pradawne odmiany pszenicy zawierają dużo mniej glutenu i są bezpieczne dla osób nietolerujących tego składnika - jest to niebezpieczna dezinformacja. Informacja ta jest szczególnie szkodliwa dla chorych na celiakię, ponieważ mimo tego, że badania naukowe wykazały różnice składu białek glutenu we współczesnej pszenicy i orkiszu, to te same badania potwierdziły szkodliwość glutenu pochodzenia orkiszowego dla osób chorych na celiakię. Podsumowując pszenica orkisz to nie rozwiązanie dla bezglutenowców!
Alergia na gluten u dzieci to narastający problem naszych czasów. Czy wiesz, że gluten znajduje się w wielu codziennych produktach? Zaczynając od chleba po płatki zbożowe, ale co niezwykłe bywa obecny w przetworach warzywnych, lekach, wyrobach garmażeryjnych czy nawet w niektórych sokach owocowych? Dlatego tak ważne jest kontrolowanie etykiet produktów pod kątem składu, jeśli problem nietolerancji glutenu dotyczy nas lub kogoś w naszym gospodarstwie domowym.
Istnieje niezliczona ilość osób, które mają problem z pokrzywkami po spożyciu niewielkich ilości tego białka roślinnego.
Niektóre dzieci z ciężką alergią reagują gorzej nawet na śladowe ilości glutenu niż inne, ale często zdarza się, że wiele dzieci z nadwrażliwością na gluten jest całkowicie wolnych od jakichkolwiek objawów zewnętrznych, a objawy są wewnętrzne. Utrudnia to znacznie diagnozę problemu.
Aby poznać związane z nietolerancją glutenu objawy rodzice muszą być ostrożni i uważni w obszarze diety dziecka, szczególnie w pierwszych latach życia. Szacuje się, że 8-10% dzieci ma problematyczne reakcję na gluten. Wrażliwość na gluten może powodować problemy psychiczne lub problemy z zachowaniem.
Najczęstsze przykłady to: bóle głowy, bóle brzucha, wysypka skórna i egzema, biegunka i zaparcia czy zmęczenie. Objawy zwykle pojawiają się między 6, a 10 rokiem życia. Najczęstszymi objawami rozpoznawalnymi w chorobie glutenowej są trudności w rozwoju języka, problemy behawioralne, trudności w uczeniu się, depresja i astma.
Ze względu na powszechne obecnie stosowanie pokarmów pszennych, trudno jest stwierdzić, czy alergia na gluten jest problemem dla Twojego dziecka, czy nie. Alergia na gluten u dzieci jest znacznie częstsza niż wielu rodziców zdaje sobie sprawę.
Co zrobić kiedy dowiemy się, że nasze dziecko glutenu spożywać nie może?
Należy zmienić dietę dziecka, ale w pierwszej kolejności poszerzyć swoją wiedzę na temat diety bezglutenowej.
Czy owies zawiera gluten?
Owies naturalnie jest zbożem bezglutenowym. Więc czy jest bezpieczny dla osób unikających glutenu? To dość skomplikowany problem. Sam owies nie posiada w swoim składzie białek glutenu, ale w czasie produkcji mąki owsianej i płatków owsianych dochodzi do skażenia glutenem, gdyż w fabrykach i młynach przetwarzane są inne rodzaje zbóż, w tym glutenowe zboża. W przypadku owsa nie chodzi jednak wyłącznie o te śladowe ilości, ale zanieczyszczenia, które powstają już na etapie uprawy. Owies jest uprawiany na polach gdzie często dochodzi do wymieszania z samosiejkami zbóż glutenowych. I tak na kolejnych etapach (zbieranie, transport, oczyszczanie, mielenie czy rozdrabnianie) tego glutenu jest w nim coraz więcej. Na tyle dużo, że tradycyjne, niecertyfikowane mąki owsiane i płatki owsiane dostępne w sklepie bez oznaczenia “produkt bezglutenowy” muszą zostać uznane za produkty zawierające gluten, dla bezpieczeństwa osób chorych.
W poszukiwaniu idealnej mąki bezglutenowej
To właśnie gluten odpowiada za plastyczne właściwości mąki pszennej. Maki bezglutenowe to ogromny zbiór produktów, każda z nich ma swoje cechy i najlepiej nadaje się do innego rodzaju kulinarnych podbojów. Jednak skąd wiedzieć jakie bezglutenowe mąki sprawdzą się najlepiej do wypieków ciasta, a jakie zapewnią gęstość sosów i zup? Spieszę z pomocą!
Przed Wami uniwersalny poradnik “Zastosowanie mąk”
In Same Category
- Oto 6 powodów, dlaczego warto suplementować kwasy omega-3, poparte badaniami naukowymi
- Beutelsbacher: Tradycja, Jakość i Ekologia w Każdym Łyku
- Olej lniany: Korzyści zdrowotne i sposoby stosowania
- Niezwykłe właściwości bylicy piołun: korzyści, ryzyko i ostrożność
- Sok z dzikiej róży: Zdrowotne właściwości, przepisy i korzyści dla Twojego organizmu