Ogórek zielony ma garniturek - właściwości ogórków
Oto warzywo w 97% zbudowane z wody – z tego względu stanowi odchudzający i lekki pokarm, znakomity na upalne letnie dni. Mimo tak wysokiej zawartości wody – bez wątpienia ogórek może mieć duże właściwości odżywcze. Warto jednak pozostawić na nim skórkę – ponieważ to właśnie pod nią kryje się największe bogactwo składników odżywczych: witamin i minerałów. Ogórek zielony może być źródłem witamin z grupy B, witaminy A oraz witaminy C. Jeśli chodzi o minerały to możemy znaleźć w nim siarkę, mangan, fosfor, wapń i potas. Świeże ogórki mają właściwości odmienne od ogórków kiszonych.
Właściwości lecznicze ogórka zielonego:
-
diuretyczne
-
chłodzące
- przeciwzapalne
- oczyszczające
Popularność ogórka jako letniego orzeźwienia sięga już starożytności – prawdopodobnie spożywany był w ciepłych krajach już od tysięcy lat. W czasach biblijnych możemy znaleźć o nim wspomnienia, kiedy to Izraelici na pustyni skarżyli się Mojżeszowi na brak ogórków! VIP wśród warzyw pojawiał się wielokrotnie na przestrzeni dziejów w medycynie ludowej. Istotnie ogórkami zajadamy się cały rok. W lecie będą to świeże ogórki, zimą zamknięte w słoikach kiszone i konserwowe.
Z ludowej księgi mądrości
Niegdyś ogórek zielony stosowany był w przypadkach stanów zapalnych i przegrzania organizmu. Znany zielarz John Gerard o ogórku wypowiedział się następująco:
„Wypełnia żyły zimnymi humorami”
Ogórek zalecany był w przypadkach zapalenia dróg oddechowych i płuc, w nadmiernym przegrzaniu żołądka i pęcherza, na flegmę oraz na
„miedzianoczerwone twarze, czerwone i błyszczące nosy (tak czerwone, jak czerwone róże) z krostami, wypryskami i innymi paskudztwami”
Więc można śmiało powiedzieć, że traktowano ogórek jak dermatologicznego super bohatera :). Do dzisiaj plasterki ogórka ułożone na zmęczonych powiekach kojarzą nam się zabiegami w SPA. I jest to bardzo słuszne wykorzystanie tego cudownego warzywa. Ochładzające i łagodzące właściwości ogórka wykorzystywane są w przynoszeniu ulgi w chorobach skóry. Ogórek w kosmetyce stosowany jest w celu wygładzania skóry, zapobiegania zmarszczką oraz pomocniczo w walce z przebarwieniami skóry. Sokiem z ogórka można przemywać skórę w przypadku egzemy i pokrzywki, a zastosowanie takiego soku na opryszczkę, bądź ukąszenia mrówek zmniejszy ból i stan zapalny. Sok z ogórka przynosi ulgę piekącym oczom. Można również w połączeniu z wodą różaną i gliceryną stosować go jako remedium na oparzenia słoneczne. Woda ogórkowa może być stosowana jako tonik dla cery tłustej. Poniżej proste sposoby jak uzyskać wodę ogórkową i sok z ogórka bez wyciskarki do soków!
Sok ze świeżego zielonego ogórka i woda ogórkowa
Jak uzyskać sok z ogórka zielonego?
Obranego ze skórki zielonego ogórka kroimy w cienkie plasterki, odstawiamy w misce na około dwie godziny – po upływie tego czasu odciskamy plasterki przez gazę. Przechowujemy w słoiku w lodówce.
Jak przygotować wodę ogórkową?
Zielonego ogórka, bez wcześniejszego obierania kroimy w kosteczkę i gotujemy w litrze wody przez 15 minut, po czym napar odcedzamy i wyciskamy przez gazę lub szmatkę.
Doskonale sprawdzi się też świeży ogórek pokrojony w plasterki (razem ze skórką) wrzucony do zimnej wody jako dodatek smakowy do napoju.
Ogórki kiszone – co zmienia w ogórku proces jego kiszenia?
Kiszenie to z pewnością jedna z najstarszych i najpopularniejszych metod utrwalania żywności. Kisić możemy prawie wszystko – owoce i warzywa – jednak największą popularnością w Polsce cieszą się kiszona kapusta i oczywiście kiszone ogórki. Kiszenie to proces fermentacji z udziałem beztlenowych bakterii kwasu mlekowego. W procesie fermentacji cukry zawarte w warzywach zmieniane są między innymi w kwas mlekowy, kwas octowy, dwutlenek węgla.
Co potrzebujemy, aby zakisić ogórki?
Oto składniki potrzebne na domowe ogórki
- dobrej jakości ogórki – najlepiej z ekologicznego gospodarstwa, ponieważ ogórki o dużej zawartości chemicznych środków ochrony roślin nie będą dobrze ulegały procesowi fermentacji
- sól kamienna do przetworów – np. nasza najcudowniejsza polska sól kłodawska – najważniejsze, aby była to sól niejodowana – ponieważ jod spowalnia proces kiszenia i może spowodować, że ogórki zepsują się zanim zdążą sfermentować
- kawałek chrzanu, ząbki czosnku – warto zwrócić uwagę by był to czosnek polski, pęczek kopru
- niektórzy proponują by do kiszonki dodać liść dębu lub wiśni, ponieważ pomaga to utrzymać jędrność ogórków
- woda – tutaj ciekawostka sprawdzona przez naszą klientkę – Pani Maria eksperymentowała z różnymi rodzajami wody do zalewania ogórków i wynikiem jej badań jest ogłoszenie wody Kinga Pienińska najlepszą wodą do kiszenia ogórków! Dziękujemy Pani Marii za podzielenie się wynikiem swoich badań ?
- słoiki, beczułka kamienna lub inny pojemnik, który możemy zamknąć szczelnie
- pomieszczenie o stałej niskiej temperaturze około kilkanaście stopni Celsjusza – może to być piwnica bądź komórka osadzona w niższych partiach budynku – temperatura odgrywa tutaj niezwykle ważną rolę. By pozostały jędrne ogórki muszą mieć odpowiednie warunki.
Najlepszy przepis na kiszone ogórki u Kwestia smaku!
Oczywiście nie każdy ma w domu warunki piwniczne na składowanie słoików ogórkowych i spiżarnia ogranicza się do kuchennej szafki. W takim wypadku musimy sięgnąć po gotowe ogórki kiszone – poniżej klika propozycji wysokiej jakości marek produkujących ekologiczne kiszonki:
FARMA ŚWIĘTOKRZYSKA
BIO FOOD
BIO PLANET
KOWALEWSKI
RUNOLAND
SĄTYRZ
WIEJSKIE SPECJAŁY
Gotowe ogórki kiszone można wykorzystać do przygotowania pysznej zupy ogórkowej lub kanapek z wegetariańskim smalcem i ogóraskiem ? Na zakończenie zapraszam serdecznie po pyszne ogórki do naszego sklepu.
Jeśli nie macie spiżarki z kiszonkami w domu i mieszkanie w okolicy Gorzowie to w naszym sklepie stacjonarnym możecie kupić ogórki małosolne i ogórki kiszone od lokalnych dostawców prosto z beczki na wagę do własnych słoików w duchu less waste. Zachęcamy Klientów by przychodzili z własnymi pojemnikami na ogórkowe przetwory.